майже легкий

19 км

mountain

пік — 954 м

Маршрут 1

До криївки в церкві

geo

Стрілки

geo

Тисовиця

geo

Плоске

geo

Мшанець

Погойдатись на карпатській гойдалці, смачно поїсти, знайти криївку в церкві і переночувати у справжніх колибах!

Ploske
Зупинка 1

Церква Святої прп. Параскевії (Сербської)

Ця тризрубна триверха церква належить до найкращих зразків сакральних споруд бойківського типу Старосамбірщини. У ній ще позначився вплив бароко у формах верхів і бань. На захід від церкви розташована дерев'яна триярусна дзвіниця ХІХ ст., всередині храму — оригінальний п’ятиярусний іконостас рядової побудови ХІХ ст.

Church
Church

Більше інформації про цю пам’ятку

row
Зупинка 2

Село Тисовиця

Село Тисовиця засноване на сирому корені волоським правом 1558 р. Староста Петро Боратинський доручив крайнику Осташу Дашковичу осадити село, надаючи йому водночас право на парохію 17 квітня того ж року. У цьому селі народився і виріс Антон Княжинський (1893-1960). Він був сином місцевого священика, доктор філософії, професор, директор Коломийської гімназії, доброволець Українських січових стрільців та Української галицької армії, літературознавець, освітній і громадський діяч, ініціатор створення Товариства “Бойківщина”, співзасновник музею “Бойківщина” у Самборі, співвидавець та співредактор журналу “Літопис Бойківщини”, голова Українського уряду Коломийської округи, політв’язень більшовицьких концтаборів.

tisovitsa
Зупинка 3

Вид на гору Маґура-Лімнянська

“Маґурою” в Карпатах називають гори з вершинами, що повністю вкриті лісом. Ця назва для гірських вершин дуже популярна. Лише в Українських Карпатах налічується щонайменше 5 вершин з такою назвою у різних фізико-географічних районах, а в Трансильванії (історичний регіон Румунії) – цілих 97! Найпопулярніша версія щодо походження слова “Маґура” – від румунського слова “măgură”, що означає “гора, горб, височина”. “Наша” Маґура є найвищою вершиною Старосамбірщини (1022 м).

magura
Church

Більше інформації про цю пам’ятку

row
Зупинка 4

Бункер командира українських повстанців Степана Стебельського “Хріна”

У часи Других визвольних змагань за Незалежність України, зокрема у 1944-49 рр., в цих краях воював легендарний командир 24-го Тактичного Відтинку "Маківка" групи УПА-Захід,  Степан Стебельський ("Хрін"), один із засновників інженерних підрозділів УПА, керівник операції з ліквідації заступника міністра оборони Польщі, комуністичного генерала Кароля Сверчевського.  У 1947 р. неподалік села Плоске був збудований бункер для зимування к-ра Хріна та ще 8 чоловік. Він був встановлений у дуже несподіваному місці, у лісі на поляні біля відкритого поля. Більшовики не здогадалися б ніколи про це місце, якби один полонений повстанець не зрадив. 

Khrin
Khrin

Більше інформації про цю пам’ятку

row
Зупинка 5

Село Плоске та хутір Ворьовий

Хутір Ворьовий (або “Під Оровим”) розташований на верхівці хребта Орового (“Ворьового”) у масиві Верхньодністровські Бескиди. Цмовірно, це найвисотніший хутір на Старосамбірщині (900 метрів над рівнем моря). Є присілком села Плоске, яке було засноване на сирому корені на волоському праві 1526 р. В установчій грамоті королеви Бони вказано про право встановити млин і таверну. 

Ploske
Зупинка 6

Криївка в церкві Св. Архистратига Михаїла у селі Плоскім

Найдавніша збережена письмова згадка про церкву датується 1546 р., коли королева Бона надала парохію священику Матвію. Сучасна будівля збудована у 1903 р. в неоукраїнському стилі, належить до найкращих зразків сакральних споруд бойківського типу Старосамбірщини. У часи Других визвольних змагань (1938-1950-ті рр.) у церкві була облаштована криївка-схрон. Розміщена у потрійно нестандартному місці: не в землі, у церкві, на горищі навколо центрального куполу. 

Church
Church

Більше інформації про цю пам’ятку

row
Зупинка 7

Островерх” – Олекса Конопадський

Далі ми знову поринаємо у ліси, де в часи Других визвольних змагань вирували пристрасті, а молоді хлопці й дівчата віддавали свої життя у боротьбі за Українську Соборну Самостійну Державу (УССД).  Ви стоїте на місці, де воював підстаршина УПА, командир охорони командування ТВ-24 “Маківка” групи УПА-Захід, старший вістовий Олекса Конопадський (“Островерх”, “Тополя”). Саме із села Плоске, де квартирувала боївка Служби Безпеки ОУН(б), розпочалася його боротьба за Українську Самостійну Соборну Державу. 

ostroverh
ostroverh

Більше інформації про цю пам’ятку

row
Зупинка 8

Ліс «Вінець»

“Облава” – так називаться оповідання Левка Паращака, яке він записав від Івана Маскимовича (Дніпренка) із Ґалівки. На час подій хлопцю було лише 16 років. Книга “З покоління незламних”

vinets
Зупинка 9

Еко-табір «Мшанецькі Колиби»

Це соціальне підприємництво релігійної громади Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ с. Мшанець, засноване у 2019 р. Його метою є соціальний, духовний та економічний розвиток краю шляхом створення успішних та інноваційних проєктів у сфері туризму на основі бойківських традицій та християнських цінностей.

Тут ви можете заночувати в оригінальних лісових будиночках або ж у власній палатці, розклавши її на кемпінгу неподалік

kolubu
kolubu

Більше інформації про цю пам’ятку

row

Наша спільнота пропонує

У нас можна замовити прокат та проведення екскурсій

tents