для активних
25 км
пік — 664 м
Маршрут 3
Бойківський майдан
Гвоздець
Головецько
Бабина
Мшанець
г. Магура
Мшанець
г. Магура
Історія дороги... Історія боротьби за дорогу... Історія громадянського суспільства...
Дорога зі Стрілок до Мшанця С141704 простягається на 18 км і сполучає 11 прикордонних сіл: Гвоздець, Головецько, Бабину, Виців, Грозьову, Ріп’яну, Дністрик, Смеречку, Плоске, Мшанець і Галівку. Впродовж кількадесят років вона перебувала в аварійному стані, що спричинило економічний занепад краю та соціальну катастрофу. На початку 2018 року мшанецький священик УГКЦ завіз колективне звернення ініціативної групи з підписами місцевих жителів у Київ до мажоритарного народного депутата, паралельно залишивши скарги на обласній та урядовій гарячих лініях. Та результату це не дало. Тож 17 червня 2018 року священик з місцевими дітьми випустили сатиричний музичний кліп «Вася, давай весло! Як школярі додому плавають…» про те, як, повертаючись додому, учні змушені перепливати величезну калабаню на дорозі. Через день приїхали журналісти телеканалів «1+1» і «НТА» та зняли власні сюжети про стан дороги. Результат: влітку відремонтували 1 км дороги.
2019-й рік почався гаряче — президентські вибори. 20 березня побачила світ пародія на мегапопулярний тоді хіт «Плакала» гурту «Казка» — «Плакала: Казка на дорозі», яка стала інформаційною «бомбою», справжньою сенсацією, набравши поза 3 млн переглядів у всіх соцмережах. «Швидка допомога», яка запізно приїжджає, «Пожежна», що намертво грузне за пів кілометра до місця пожежі, «Хлібна», яка перевертається з товаром у кювет, «Автодор», який латає ями багном з річки — не авторська видумка, а поетично оспівані реалії буття у цих селах… «Тут плакали усі…» Згадка у пісні поіменно всіх чиновників, починаючи з місцевих та закінчуючи тодішнім Президентом України Петром Порошенком спричинила шквал журналістської уваги. У Мшанець приїхали знімальні групи всіх національних та львівських телеканалів. Разом з кліпом була запущена кампанія збору підписів на дві електронні петиції про «Капітальний ремонт автомобільної дороги Стрілки-Мшанець С141704» — до Кабінету Міністрів України і Львівської обласної ради. Результат: тогочасний прем’єр-міністр України Володимир Гройсман у прямому етері просив почекати, поки уряд добереться до сільських доріг.
Вибори пройшли бурхливо, новим Президентом України став Володимир Зеленський, який призначив і нового очільника Львівської області. Та ситуація з дорогою залишалася така ж, зусилля ініціативної групи потрапити на прийом до голови ЛОДА були намарними. «З чого починається дорога?» — це черговий ролик дітей і священика, що привертає увагу до ще однієї біди — жахливої роботи грейдерів, які «розрівнюють» дорогу, нагортаючи великі горби глини перед кюветом, що унеможливлює стікання води з дороги. Таку «роботу» часто виконували напідпитку, з припіднятою лопатою, що лиш злегка «пригладжувала» поверхню дороги… Але, не зважаючи на всеукраїнський резонанс та минулорічні обіцянки чиновників різного рівня, на капітальний ремонт дороги Стрілки-Мшанець у 2019 році виділили 0 грн 0 коп. Це спричинило справедливе обурення жителів сіл, тож 29 вересня вони за закликом мшанецького священика УГКЦ та ініціативної групи вийшли на першу мирну акцію протесту на трасі міжнародного значення Львів-Ужгород у селі Лопушанка-Хомина. Акція тривала безперервно 3 дні. Результат: розпочався процес виготовлення проектно-кошторисної документації на 13 км даної дороги.
14 лютого 2020 року Президент України запустив амбіційну програму «Велике будівництво: зшити країну». Та в той же день львівські чиновники повідомили ініціативну групу, що ця програма — не для наших сіл і не для дороги Стрілки-Мшанець, яка відповідала всім її критеріям: з’єднувала половину сіл Стрілківської територіальної громади з опорною лікарнею, школою, центром громади тощо. Безрезультатними виявилися піврічні спроби потрапити на прийом до нового очільника Львівської області: всі офіційні шляхи для ініціативної групи були закритими… «В Карпатах весна — позеленіло, та далі буксує нашеє діло…» — крик відчаю із кліпу «Карантин forever». 2020-й — рік небачених досі карантинних обмежень у всьому світі. Та в наших селах ці обмеження жодним чином не відчулися, де-факто «карантин» тут тривав кількадесят років: коли дощ — по дорозі плавали, а в сонячну погоду — задихалися від пилюки, можливість пересування дуже й дуже обмежена… Тоді ж діти у Галівці зняли реальне відео, як вони посадили бульбу на дорозі (урожай зібрали через пару місяців, коли доспіла). Результат: обіцянка чиновників відремонтувати перші 4 км дороги виявилася пустослівною, затвердження проектно-кошторисної документації на 13 км дороги перенесли на кінець грудня 2020 року, що означало неможливість проведення будь-якого ремонту в цьому році…
У 2020-му році на ремонти доріг у Львівській області з різних джерел виділили рекордні 5 млрд 122 млн гривень, що, наприклад, у 2,5 рази більше, ніж у 2018-му році. На покриття одним шаром асфальту 17 км дороги Стрілки-Мшанець потрібно було 148 млн гривень (2,9 % від загальної суми). Однак відповіді ініціативній групі були ідентичними, як і в попередні роки: «Коштів немає, почекайте до наступного року». У червні громада зрозуміла, що затвердження проектно-кошторисної документації (ПКД), яка була вже де-факто готовою, навмисне затримують до кінця року, щоб не розпочинати ремонт. Оскільки всі інші засоби були використані, залишалася остання можливість — друга мирна акція протесту, що розпочалася 17 червня і (без врахування вихідних) безперервно тривала 4 дні. Результат: затвердили ПКД, але коштів виділили на ремонт… 600 метрів дороги!
83-літній Яків Писар. 19 червня 2020 року
13 липня на трасі Львів-Ужгород у Стрілках розпочалася остання акція протесту, що безперервно тривала 5 днів. Тоді ж священик УГКЦ і 3 парафіянки із Мшанця — Ганна Гудз, Оксана Паращак і Надія Яворська — оголосили акцію голодування до вирішення питання (голодували неповні 4 доби). «Воїни добра, воїни світла — люди у селі хочуть гідно жити!» — слова із музичного відео-звернення до Президента України, яке стало неофіційним гімном «Акції гідності на дорозі» або ж «Бойківського майдану»... Розворот очільника області призвів до найгострішої фази конфлікту: зникнення поліцейських, які згідно закону охороняли мирну акцію протесту, і заміна їх перебраними, повістки активістам в суд, «тітушки» і заслані провокатори, наїзди на мітингувальників на пішохідному переході, намагання «стикнути» між собою учасників акції та водіїв, блокування дороги вантажівками, підбурювання до бійок — ці та інші провокації жителі сіл достойно витримали, не давши жодної причини для силового розгону акції. Підтримка української і світової громадськості, що спостерігала події у прямому етері, який вели хлопці-школярі у Фейсбуці, зрештою спонукала владу підписати Меморандум із громадою та виділити необхідні кошти. Результат: підписаний Меморандум, проведений тендер, виділені кошти на ремонт дороги Стрілки-Мшанець.
Акція голодування священика та парафіянок греко-католицької громади села Мшанець задля ремонту дороги. 14-17 липня 2020 року.
У 2020-му році — половина дороги Стрілки-Мшанець була покрита асфальтом, а вже у 2021-му — майже вся дорога застелена одношаровим асфальтовим покриттям. Прокладання другого шару асфальту перервало повномасштабне вторгнення росії 24 лютого 2022 року. Дуже багато часу чиновники згаяли, шукаючи «а хто ж за ними стоїть». Не вірили в те, що селяни можуть самі зорганізуватися, що є суб’єктами, а не немічними маріонетками у вправних руках «вищих чинів». Не вірили в силу громади і цінності громадянського суспільства… Шукали компромат на ініціаторів… Чи може бути кращий висновок, аніж слова Захара Беркута із однойменної повісті Івана Франка, написані ще у далекому 1882-му році? «Чим ми побідили? … Ми побідили нашим громадським ладом, нашою згодою і дружністю. Уважайте добре на се! Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незломно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить вас». Дорога Стрілки-Мшанець тому підтвердження.
Капітальний ремонт дороги «Стрілки-Мшанець».